Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Seniorze, rachmistrzowie nie chodzą po domach!

Data publikacji 20.05.2021

W związku z trwającym Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań 4 maja 2021 r. swoją pracę przez telefon rozpoczęli rachmistrzowie spisowi. Zgodnie z ustawą nie można mu odmówić podania właściwych danych. Problem w tym, że chęć na ich pozyskanie mają także osoby działające niezgodnie z prawem. Ostrzegamy przed oszustami podszywającymi się pod urzędników! Moment na oszustwa pod pozorem spisu powszechnego jest doskonały z punktu widzenia przestępców.

Policjanci ostrzegają! Docierają do nas informację, iż na terenie naszej gminy były sytuację, że do mieszkańców zgłosiła się osoba podająca za rachmistrza spisowego. Uwaga! Ze względu na panującą pandemię koronawirusa, decyzją Generalnego Komisarza Spisowego w chwili obecnej rachmistrzowie nie realizują wywiadów bezpośrednich (i nie odwiedzają respondentów w domach) aż do odwołania. Osoby, które pukają do drzwi i podają się za rachmistrzów mogą być oszustami. Każdy taki przypadek należy niezwłocznie zgłaszać na Policję.

Także w sytuacji, gdy obowiązek spisowy został już zrealizowany przez internet albo poprzez infolinię spisową nikt nie będzie dzwonić do respondentów w tej sprawie. Tego rodzaju kontakty mogą być próbą wyłudzenia danych.

Warto jednak już wcześniej zapoznać się z zakresem pytań spisowych dostępnych na stronie Spisu. Rachmistrz na pewno nie zapyta o:

  • zarobki,

  • oszczędności,

  • cenne przedmioty w domu,

  • numer konta,

  • PIN do karty czy

  • dane logowania do bankowości internetowej.

Takich pytań w formularzu spisowym po prostu nie ma. Jeśli jednak zostaną zadane w trakcie rozmowy telefonicznej, mogą wskazywać na próbę wyłudzenia danych.

Rachmistrzowie nie mogą robić zdjęć naszym dowodom osobistym w celu weryfikacji danych, prosić o opłatę za udział w spisie czy proponować do zalogowania się na ich urządzeniu do systemu spisowego poprzez bank lub aplikację.

Aby dokonać samospisu, należy wejść na stronę https://nsp2021.spis.gov.pl i wypełnić zamieszczony tam formularz. Osoby, które mają problem z dokonaniem samospisu internetowego powinny zasięgnąć pomocy u członków rodziny (np. dzieci czy wnuków) lub sąsiadów.

Osoby, które nie mają dostępu do Internetu, mogą spisać się przez telefon, dzwoniąc na infolinię spisową pod numer telefonu: 22 279 99 99. Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00. Jest to opcja bezpieczna, zwłaszcza z punktu widzenia osób starszych, gdyż wtedy sami inicjują kontakt i nie muszą obawiać się czy zgłaszająca się do nich osoba jest prawdziwym rachmistrzem spisowym.

Rachmistrzowie będą dzwonić do respondentów z numerów (22) 828 88 88 lub (22) 279 99 99. Bezpieczniej jednak jest zadzwonić pod numer (22) 279 99 99 wew. 1 i samodzielnie spisać się przez telefon.

Zgodnie z ustawą o narodowym spisie powszechnym, osoby odmawiające wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym, podlegają grzywnie w wysokości do 5 tys. zł. Za przekazanie danych niezgodnych z prawdą również grozi grzywna, a także kara ograniczenia albo pozbawienia wolności do 2 lat.


 

mł. asp. Marcelina Rusin

Powrót na górę strony