Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Dzieci w „sieci” w dobie pandemii - przypominamy o zagrożeniach

W dzisiejszych czasach Internet odgrywa bardzo ważną rolę w życiu człowieka. Jest dla nas przede wszystkim skarbnicą wiedzy, ale musimy pamiętać, że aplikacje online mogą stanowić również zagrożenie. Dla Policji niezwykle ważna jest kwestia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży spędzających czas wolny w Internecie. Chcemy przypomnieć o tym rodzicom i opiekunom właśnie teraz, w dobie pandemii, kiedy dużą część swojego czasu dzieci spędzają właśnie w wirtualnym świecie.

W dzisiejszym świecie nie wyobrażamy sobie codzienności bez internetu. Każdego dnia przeglądamy portale informacyjne, oglądamy filmy, robimy zakupy a także poznajemy nowych ludzi. Na zagrożenia występujące w wirtualnym świecie narażony jest każdy użytkownik.

Dla Policji niezwykle ważna jest kwestia bezpieczeństwa dzieci spędzających wolny czas oglądając wiele filmów czy czatując po sieci. Chcemy przypomnieć o tym rodzicom i opiekunom właśnie teraz, w dobie pandemii, kiedy dużą część swojego czasu dzieci spędzają właśnie w wirtualnym świecie.

Bardzo często dzieci i młodzież nawiązują w sieci kontakty i nowe znajomości. Niestety, nie wszyscy, których tam spotkają mają uczciwe zamiary. Aby nie stać się łatwym celem internetowego przestępcy, przede wszystkim nie należy podawać o sobie zbyt wielu informacji, w szczególności danych osobowych czy numeru telefonu. Nigdy nie wiadomo do końca kto jest po drugiej stronie monitora.

Rozmawiajmy ze swoimi dziećmi i przypominajmy im podstawowe zasady bezpieczeństwa:

- Nie podawaj swojego prawdziwego imienia i nazwiska, posługuj się nickiem,

- Nie podawaj osobom poznanym w Internecie swojego adresu domowego, numeru telefonu i innych tego typu informacji. Nie możesz mieć pewności, z kim naprawdę rozmawiasz!

-Nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć. Nie wiesz, do kogo naprawdę trafią.

-Jeżeli wiadomość, którą otrzymałeś jest wulgarna lub niepokojąca, nie odpowiadaj na nią. Pokaż ją swoim rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.

-Pamiętaj, że nigdy nie możesz mieć pewności, z kim rozmawiasz w Internecie. Ktoś, kto podaje się za twojego rówieśnika w rzeczywistości może być dużo starszy i mieć wobec ciebie złe zamiary.

-Kiedy coś lub ktoś w Internecie cię przestraszy, koniecznie powiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.

-Spotkania z osobami poznanymi w Internecie mogą być niebezpieczne! Jeżeli planujesz takie spotkanie pamiętaj, aby zawsze skonsultować to z rodzicami. Na spotkania umawiaj się tylko w miejscach publicznych i idź na nie w towarzystwie rodziców lub innej zaufanej dorosłej osoby.

 

Policjanci monitorują sieć, by ujawniać popełniane tam przestępstwa. Zachęcamy także rodziców i opiekunów do rozmów nt. istniejących zagrożeń, kontrolowania stron internetowych, jakie odwiedzają dzieci oraz monitorowania treści, jakie przesyłają za pośrednictwem portali społecznościowych czy innych aplikacji służących do komunikacji.

Dbajmy o bezpieczeństwo naszych dzieci!

 


źródło: KPP Police/KL