Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Włącz myślenie – Bądź bezpieczny… Jeśli chcesz wkrótce zostać kierowcą

Data publikacji 26.11.2019

Jak każdego roku pyrzycka Policja spotykała się z uczniami klas II szkół średnich powiatu pyrzyckiego, którzy są u progu osiągnięcia wieku uprawniającego do ubiegania się o prawo jazdy, aby przybliżyć młodzieży zagadnienia związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Tegoroczne spotkanie zorganizowane zostało w ramach projektu Starostwa pyrzyckiego „Gotowi do drogi”, który został dofinansowany z rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem Bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka.

Przedstawiciele pyrzyckiej Policji spotkali się z uczniami klas II szkół średnich pow. pyrzyckiego w Parku Dendrologicznym w Przelewicach. Spotkanie skierowane do tej grupy wiekowej, to nie przypadek, ponieważ młodzież klas drugich może rozpocząć już kurs i ubiegać się o prawo jazdy. Podobnie jak w latach ubiegłych jednak innych okolicznościach natury podczas prelekcji omówiono bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Podczas spotkania ogromny nacisk położony został na problem kierowania samochodem po spożyciu alkoholu i po zażyciu środków odurzających. Młodzi przyszli kierowcy dowiedzieli się, jakie konsekwencje może nieść za sobą nieodpowiedzialność kierowcy samochodu i innych pojazdów. Policjantka opowiedziała również o odpowiedzialności karnej za kierowanie pojazdem po alkoholu lub środkach odurzających oraz za spowodowanie wypadku drogowego. W dalszej części policjanci obalali mity dotyczące tłumaczeń i usprawiedliwień kierowców podczas kontroli drogowych. Mundurowi tłumaczyli młodzieży, że usprawiedliwianie się zjedzeniem cukierka czy wypiciem syropu podczas kontroli stanu trzeźwości jest co najmniej śmieszne, ponieważ w tych przypadkach stężenie alkoholu jest tak niewielkie, iż po upływie kilku minut powtórne badanie kierowcy nie wykazuje już alkoholu. Wyjaśniano również, że podobnie może działać płyn do płukania jamy ustnej czy płyn do spryskiwaczy w sezonie zimowym.

Policjantka krótko omówiła również zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanym w wypadku osobom, zwracając uwagę jak bardzo ważne jest podjęcie czynności reanimacyjnych w pierwszych kilku minutach. Wyjaśniła, iż na każdym spoczywa obowiązek udzielenia pomocy człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym niebezpieczeństwem utraty życia.

Na zakończenie pogadanki każdy z uczestników miał możliwość zjeść batonik i sam na słodko obalić mit stanu trzeźwości po zjedzeniu cukierka czy batonika z zawartością alkoholu. Ponadto każdy mógł przymierzyć „alkogogle” i zobaczyć jak zaburzone mogą być zmysły po użyciu alkoholu.

 

mł. asp. Marcelina Pałaszewska

Powrót na górę strony