Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

WYMIANA DOBRYCH PRAKTYK DOT. WSPÓŁPRACY POLICJI I GMINNYCH KOMISJI ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH

Data publikacji 19.02.2019

W poniedziałek 18 lutego w Komendzie Powiatowej Policji w Pyrzycach odbyło się spotkanie przedstawicieli Gminnych Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych powiatu pyrzyckiego i Policji dotyczące omówienia wzajemnej współpracy w ramach realizacji zadań z zakresu rozwiązywania problemów alkoholowych, a co za tym idzie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Spotkanie zorganizowano z inicjatywy Komendanta Powiatowego Policji w Pyrzycach mł. insp. Miłosza Bogdańskiego i skierowane było do przewodniczących Gminnych Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wszystkich gmin naszego powiatu. Podjęcie tego tematu w trwającym właśnie Tygodniu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem nie było przypadkowe.

W większości interwencji domowych związanych z przemocą w rodzinie podejmowanych przez policjantów tłem jest alkohol. W ubiegłym roku pyrzycka Policja wszczęła 35 postępowań związanych z art. 207 kk to znaczy dotyczących znęcania się nad osobami najbliższymi. W 23 przypadkach stwierdzono popełnienie przestępstwa, gdzie w 2017 roku tego typu przestępstw było o 8 mniej. Wobec 13 sprawców przemocy domowej zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Jednym z czynników ryzyka wystąpienia przemocy jest nadużywanie alkoholu. Działając na organizm człowieka alkohol przyspiesza zmiany nastroju, osłabia koordynację, zdolność podejmowania decyzji, a przede wszystkim pozbawia hamulców. Procedura zobowiązania do leczenia odwykowego wdrażana jest przez GKRPA wobec osób uzależnionych od alkoholu, które w związku z jego nadużywaniem powodują rozkład życia rodzinnego, demoralizację nieletnich, systematycznie zakłócają spokój lub porządek publiczny. Komisje zaprasza na rozmowę osoby nadużywające alkohol i motywują do kontaktu z placówką odwykową oraz podjęcia leczenia. Problem jednak stanowi to, iż osoby uzależnione niechętnie stawiają się na wezwania, a grupy robocze nie posiadają uprawnień, by taka osoba została na grupę doprowadzona, czy w inny sposób zobowiązana do współpracy. Z problemem tym boryka się większość grup roboczych.

Podczas spotkania dyskutowano na temat współpracy Policji i GKRPA w zakresie i jeszcze skuteczniejszego działania wobec osób uzależnionych, nieczęsto będących sprawcami przemocy domowej. Każda z jednostek uczestniczących w spotkaniu przedstawiła swoją współpracę z Policją w tym obszarze.

Uczestnicy spotkania dokonali podsumowania ostatnich lat wspólnej pracy, dokonano wymiany wypracowanych praktyk. Niewątpliwie pozytywnie jest postrzegana współpraca z dzielnicowymi tzw. telefon do dzielnicowego, który przyczynia się do wzmocnienia współpracy między instytucjami, szybszego przepływu informacji i pomocy rodzinom. Spotkanie pozwoliło na wymianę doświadczeń, ujednolicenie działań i praktyk, tak by jak najbardziej efektywnie działać w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie i ochrony pokrzywdzonych.

 

  • WYMIANA DOBRYCH PRAKTYK DOT. WSPÓŁPRACY POLICJI I GMINNYCH KOMISJI ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH
    WYMIANA DOBRYCH PRAKTYK DOT. WSPÓŁPRACY POLICJI I GMINNYCH KOMISJI ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH
  • WYMIANA DOBRYCH PRAKTYK DOT. WSPÓŁPRACY POLICJI I GMINNYCH KOMISJI ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH
    WYMIANA DOBRYCH PRAKTYK DOT. WSPÓŁPRACY POLICJI I GMINNYCH KOMISJI ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH
Powrót na górę strony