BEZPIECZNE ŚWIĘTA - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Pyrzycach

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

BEZPIECZNE ŚWIĘTA

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia oraz Sylwester. Przygotowując się do świąt często zapominamy o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa stając się niejednokrotnie ofiarami przestępców. Jednak w ferworze świątecznych przygotowań zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i bliskich. Zróbmy wszystko, aby te szczególne dni minęły nam w spokojnej atmosferze.

Grudzień to wyjątkowy miesiąc. Wielu z nas ogarnia szaleństwo zakupów. Niejednokrotnie będąc w jednym miejscu, myślami jesteśmy już w kolejnym. Wszędzie ścisk, tłok, mnóstwo ludzi. Biegając w zakupowym szaleństwie kolejny raz płacimy, kolejny raz wyciągamy portfel, kluczyki od samochodu itd. Do chwili, kiedy zadajemy sobie pytanie: „Gdzie jest mój portfel? Przecież przed chwilą trzymałem go w ręku, wkładałem do kieszeni!?”.

Okres gorączki świątecznych zakupów to dla złodziei kieszonkowych najlepszy czas do działania. Wykorzystują tłok bądź sami go umiejętnie tworzą. Sprzyja im nasz pośpiech i rozkojarzenie. Amatorzy cudzych portfeli nie wyróżniają się niczym szczególnym z tłumu. Wybierają swoją ofiarę i obserwują przez pewien czas np. gdzie chowa pieniądze.

Jak sobie z tym radzić?

Wybierając się na przedświąteczne zakupy samochód parkuj w bezpiecznych miejscach. Jeżeli jest to możliwe korzystaj z parkingów strzeżonych. Po dokładnym zamknięciu drzwi i okien w samochodzie, włącz alarm a kluczyki schowaj w wewnętrznych kieszeniach ubrania. Pamiętaj by w samochodzie w widocznym miejscu nie leżały wartościowe rzeczy lub torby z zakupami. Na zakupy nie zabieraj większej ilości gotówki i nie trzymaj wszystkich w jednym miejscu - weź tylko tyle pieniędzy, ile rzeczywiście potrzebujesz. Torebkę trzymaj zawsze przed sobą, upewnij się że jest zamknięta, ważnych dokumentów lub cennych przedmiotów nie trzymaj w tylnych kieszeniach spodni. Zachowaj czujność w miejscach gdzie panuje tłok, zwracaj uwagę na osoby, które Cię popychają lub poszturchują. Poinformuj ochronę sklepu o podejrzanie zachowujących się osobach.

Bezpieczne zakupy w sieci

Polacy coraz chętniej kupują w Internecie. To wygodne, gdyż nie ruszając się sprzed monitora, można zamówić dowolny produkt z dostawą do domu, w sam raz na prezent dla najbliższych. W sieci nie ma kolejek, godzin spędzonych na chodzeniu między półkami. Niestety, tak jak w realnym świecie, tak i w wirtualnym możemy paść ofiarą oszusta lub złodzieja. Policja radzi, co zrobić, by dokonanie zakupu było możliwie bezpieczne:

Wchodząc na stronę konkretnego sklepu sprawdź czy można skontaktować się z nim w inny sposób. Rzetelni sprzedawcy często podają swój adres stacjonarny, czy numer telefonu. Sprawdź wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje, opinie kupujących. Chroń swoje dane osobowe i hasła dostępu, kupując w sieci, nie korzystaj z komputera stojącego w kafejce internetowej. Tam najłatwiej o utratę poufnych danych. Używajmy tylko komputera domowego i zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to na złożenie zawiadomienia na policji. Uważaj na „super okazje" nie zawsze to co widoczne na zdjęciu musi być takie samo w rzeczywistości. Szczególnie ostrożny bądź w przypadku zakupów okazyjnych towarów za granicą, nigdy nie wysyłaj pieniędzy zaliczkowo. Ustal sposób zapłaty, najbezpieczniejszy jest „za pobraniem", czyli po otrzymaniu przesyłki. Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych.


Porządki

Podczas sprzątania pamiętaj o zamykaniu drzwi od mieszkania, złodzieje wykorzystując naszą nieuwagę mogą dokonać kradzieży torebek z dokumentami i pieniędzmi leżącymi w przedpokoju.

Włamywacze nie świętują

Wiele osób ograniczy szaleństwo świątecznych zakupów jedynie do kupna prezentów. Wyjadą na święta do rodziny. Pamiętajmy wówczas o właściwym zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Włamywacze nie świętują, wykorzystując kilkudniową nieobecność domowników. Idealnego zabezpieczenia nie ma, ale możemy ograniczyć ryzyko włamania do minimum. Dobre zamki to jedno, jednak nie spełniają one swej roli, jeżeli zamocowane zostaną do słabych drzwi. A zatem dobre drzwi wejściowe do mieszkania to drugie. Można jeszcze inwestować w alarm, monitoring itp. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest czujny i zaufany sąsiad. Warto poinformować go o tym, że nie będzie nas kilka dni i poprosić, żeby w tym czasie zwrócił uwagę na nasze mieszkanie.

W podróży

Jadąc autobusem czy tramwajem bądź czujny - zwłaszcza przy wsiadaniu i wysiadaniu kieszonkowcy wykorzystują panujący tłok lub stwarzają jego pozory, Jeżeli wybierasz się w podróż pociągiem nie przyjmuj od współpasażerów żadnych poczęstunków, mogą zawierać środki usypiające, po spożyciu których stracisz kontrolę nad swoim bagażem. Staraj się nie podróżować samotnie, unikaj pustych przedziałów, opuszczając przedział w pociągu, ani na chwilę nie pozostawiaj bagażu bez opieki. Podróżując własnym środkiem transportu, sprawdź przed wyjazdem jego stan techniczny. Za kierownicę siadaj trzeźwy i wypoczęty, nigdy nie kieruj pod wpływem alkoholu; jeśli ktoś z Twojego otoczenia chce jechać pod wlewem alkoholu - zabezpiecz jego kluczyki i nie pozwól mu na narażenie swojego życia i innych. Obserwuj warunki w jakich się poruszasz, dopasowując styl jazdy do zmian atmosferycznych, utrzymuj bezpieczną odległość od pojazdów jadących przed nami. Z domu wyjedź odpowiednio wcześniej,nie spiesz się, nadmierna prędkość jest najczęstsza przyczyną tragicznych wypadków.

Czas wolny od szkoły (przerwa świąteczna)

Przypomnij dziecku zasady bezpieczeństwa w kontakcie z osobą nieznajomą, psem, przyjmowaniem poczęstunków od obcych, itp. Każde wyjście dziecka niech będzie z Tobą uzgadniane, tak abyś wiedział z kim i dokąd idzie, dobrze jest ustalić numer telefonu do kolegi czy koleżanki, z którą nasza pociecha będzie przebywać. Jeśli ten wolny czas dziecko spędza w Internecie przypomnij zasady bezpiecznego korzystania z tego medium, nie informowania „znajomych" o wyjeździe rodzinnym, nie zawierania internetowych znajomości, itp. Pamiętaj! Tylko sztuczne lodowiska są bezpieczne. Przypomnij dziecku, aby unikało zabaw na zamarzniętych zbiornikach wodnych czy rzekach.

Podczas Sylwestra

Jeżeli planujesz hucznie świętować sylwestra fajerwerki kupuj tylko z legalnych źródeł. Pamiętaj aby podczas nocy sylwestrowej zapewnić bezpieczne schronienie zwierzętom, w miarę potrzeb podaj środek uspokajający. Materiały pirotechniczne (fajerwerki) mogą odpalać tylko dorośli. Zachowaj odpowiednią odległość od budynków i ludzi (szczególnie dzieci) podczas zabawy ze sztucznymi ogniami. Unikaj dużych skupisk ludzkich, szczególnie grup będących pod wpływem alkoholu, które zaczepiają przechodniów. Informuj odpowiednie służby w przypadku ujawnienia naruszeń prawa. Ważne dokumenty i pieniądze zostaw w domu lub schowaj w wewnętrznych kieszeniach ubrania.

Policjanci życzą wszystkim spokojnych Świąt Bożego Narodzenia i bezpiecznej podróży!