Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BEZ PRZEMOCY

Data publikacji 02.10.2018

Trudno uciec od przemocy, jest ona bowiem wszechobecna – na ulicach, w szkole, czy telewizji. Warto więc stawić jej czoła, reagować kiedy komuś dzieje się krzywda. Międzynarodowy dzień bez przemocy (ang. International Day of Non-Violence) ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w dniu 15 czerwca 2016 r., zainspirowanej poglądami propagatora pacyfizmu Mahatmy Gandhiego. Święto zostało ustalone w dniu urodzin Mahatmy Gandhiego, pioniera filozofii i strategii niestosowania przemocy.

Szczególną formą przemocy jest przemoc w rodzinie. Przejawia się w różnych formach nadużyć oraz w różnych formach skodyfikowanych przestępstw. W systemie zjawiska przemocy wewnątrz rodzinnej możemy wyróżnić przemoc: fizyczną, emocjonalną - psychiczną, seksualną, ekonomiczną oraz izolację społeczną. Każda z nich może występować samodzielnie (sprawca może poprzestać tylko na krzywdzących słowach, ale nigdy nie uderzyć) albo się przenikać. Zachowania przemocowe, które mogą się swobodnie rozwijać, szybko stają się normą zarówno dla sprawcy, jak i dla pokrzywdzonych. A im dłużej to trwa, tym trudniej jest odejść...

W odniesieniu do dzieci przemoc rozumieć można również jako zaniedbania opiekuńcze i wychowawcze rodziców. Formy przemocy najczęściej występują łącznie i w różnych wariantach. Wśród ofiar przemocy rodzinnej nie ma regułyto osoby reprezentujące różny wiek, płeć, status społeczny i wykształcenie. Najczęściej ofiarami stają się dzieci i kobiety, zdarzają się również ludzie starsi, najrzadziej są to mężczyźni.

Polski Kodeks Karny zawiera osobny rozdział dotyczący przestępstw przeciwko rodzinie i opiece. Jednym z przestępstw opisanych w tym rozdziale jest przestępstwo znęcania się nad rodziną - art. 207 kodeksu karnego, który obejmuje zarówno znęcanie się fizyczne, jak i psychiczne.

Przemoc w różnych formach dotyka również środowisko szkolne. Mówimy wtedy o tzw. przemocy rówieśniczej. Przemoc rówieśnicza jest najczęściej doświadczaną przez dzieci i młodzież kategorią wiktymizacji. Do przemocy rówieśniczej może dochodzić na terenie szkoły, w drodze do lub ze szkoły, za pośrednictwem internetu lub telefonu komórkowego, ale także w kontekście pozaszkolnym, gdy do przemocy dochodzi ze strony rodzeństwa lub osób obcych.

Zjawisko przemocy rówieśniczej jest warunkowane przez wiele czynników. Prowadzone badania nad zjawiskiem przemocy rówieśniczej pokazują, że wśród ofiar przemocy rówieśniczej przeważają chłopcy. Niejednokrotnie to chłopcy są częściej sprawcami przemocy fizycznej. Dziewczęta w wieku szkolnym częściej angażują się w przemoc relacyjną (wykluczanie, odtrącanie, rozpowszechnianie szkodliwych kłamstw), nieodosobnione są również przypadki kiedy to dziewczynki są sprawcami przemocy fizycznej.

Aktualnie przemoc rówieśnicza przejawia się m.in. przez przezywanie, dogadywanie, ośmieszanie czy wykluczenie z grupy. Niejednokrotnie jest to nastawianie grupy przeciwko osobie, która jest ofiarą. W dobie cyfryzacji cyberprzemoc jest szczególnie powszechna poprzez złośliwe SMS-y, e-maile, wpisy w serwisach społecznościowych, umieszczanie w internecie zdjęć lub filmów ośmieszających ofiarę. W przypadku przemocy fizycznej dominują kopanie, popychanie czy pobicia.

Zasady odpowiedzialności karnej nieletnich za popełnienie przestępstwa, wykroczenia oraz czyny karalne są różne w zależności od wieku sprawcy, a zagadnienia związane z ich odpowiedzialnością reguluje - ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich. W sprawach nieletnich organem decydującym są Sądy Rodzinne. Kierować się muszą przede wszystkim dobrem nieletnich, dążąc do osiągnięcia korzystnych zmian w osobowości i zachowaniu oraz zmierzając w miarę potrzeby do prawidłowego spełniania przez rodziców lub opiekunów ich obowiązków wobec nieletniego, uwzględniając przy tym interes społeczny.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Bez Przemocy pyrzyccy policjanci odwiedzą uczniów placówek oświatowych, spotkają się z nauczycielami i rodzicami, aby przybliżyć informacje w zakresie unikania przemocy i radzenia sobie z jej przejawami.

Powrót na górę strony