NIETRZEŹWI ROWERZYŚCI STANĄ PRZED SĄDEM - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Pyrzycach

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

NIETRZEŹWI ROWERZYŚCI STANĄ PRZED SĄDEM

Policjanci Zespołu Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Pyrzycach tylko wczoraj (22.04) zatrzymali na terenie powiatu pyrzyckiego trzech nietrzeźwych kierujących rowerami mężczyzn.

Wraz z nadejściem wiosny i ciepłej aury na drogi ruszyli rowerzyści, jednak jak widać nie wszyscy przestrzegają obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Wczoraj policjanci pyrzyckiej drogówki zatrzymali trzech nietrzeźwych cyklistów.

Na terenie jednej z miejscowości powiatu pyrzyckiego w godzinach popołudniowych policjanci drogówki zauważyli mężczyznę, którego tor jazdy wskazywał że najprawdopodobniej kieruje on rowerem w stanie nietrzeźwości. Funkcjonariusze podjęli kontrolę drogową. Mężczyznę poddano badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. 46 - letni mieszkaniec powiatu pyrzyckiego "wydmuchał" ponad 1,5 promila alkoholu.

Dwóch kolejnych kierujących rowerami 40 i 36 latków zatrzymanych zostało na drodze między Nieborowem a Ryszewkiem. Oni również w organizmach mieli po ponad półtora promila alkoholu.

Wszyscy nietrzeźwi rowerzyści za swoje czyny odpowiedzą teraz przed Sądem.

Kierowanie rowerem w stanie po użyciu alkoholu lub stanie nietrzeźwości w świetle obowiązujących przepisów jest wykroczeniem. Nie oznacza to, że kierujący nie poniesie z tego tytułu konsekwencji. Kierujący może zostać ukarany mandatem karnym do 500 złotych lub stanąć przed sądem. W takim wypadku sąd może zdecydować o nałożeniu na sprawcę kary grzywny, aresztu czy też zakazu prowadzenia pojazdów niemechanicznych. Sąd może zastosować grzywnę od 50 zł do 5 tys. zł, zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne od pół roku do 3 lat albo karę aresztu od 5 do 30 dni.

Pogoda sprzyja do jazdy rowerem, jednak pamiętajmy, iż nietrzeźwi kierujący stwarzają realne zagrożenie dla siebie oraz innych użytkowników dróg. Dzięki udaremnieniu dalszej jazdy osobie, która kieruje pojazdem/rowerem w stanie nietrzeźwości, można zapobiec tragedii, zmniejszyć ilość ofiar drogowych, a także uratować ludzkie życie.