Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KIEROWCO! NADESZŁA JESIEŃ

Data publikacji 25.09.2017

Rozpoczęła się kalendarzowa jesień, a co za tym idzie, zmieniają się warunki drogowe. Każdy kierowca planując teraz swoją podróż, musi pamiętać o zmianie techniki prowadzenia pojazdu.

Jesień to pora roku, która swoją zmiennością może zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych kierowców. Intensywne opady deszczu, mgła oraz wcześnie zapadający zmierzch ograniczają widoczność na drodze. Mokra śliska nawierzchnia też nie sprzyja kierującym. Dodatkowym utrudnieniem są często leżące na jezdni liście - w takich warunkach droga hamowania może niebezpiecznie się wydłużyć. Poranne przymrozki powodują, że szyby i lusterka pojazdów może pokryć warstwa szronu i lodu.

Warto pamiętać, że w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza powinniśmy włączyć światła mijania, a jeśli widoczność ograniczona jest do mniej niż 50 m, należy włączyć tylne światła przeciwmgłowe. Zwróćmy także uwagę, czy nie poruszamy się na światłach do jazdy dziennej przy zmniejszonej przejrzystości powietrza.

Przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków jesienią. Jeżeli jest duże natężenie ruchu na drodze, mgła lub są intensywne opady deszczu - należy zwolnić do prędkości pozwalającej kierowcy kontrolować sytuację na drodze.

Złogi błota i innych substancji, które pozostawiają po sobie przede wszystkim pojazdy wyjeżdżające z pól oraz placów budowy, zwiększają prawdopodobieństwo występowania zdarzeń drogowych.

Szczególną uwagę należy zachować wjeżdżając z otwartej przestrzeni na drogę biegnącą lasem, gdzie przy bardzo ograniczonej widoczności trzeba się spodziewać dzikich zwierząt, które wychodzą na spacery po drogach.

Pamiętajmy także o pieszych, którzy często przed zapadającym zmrokiem, w ciemnych ubraniach, stają się dla kierowców „niewidoczni” na drogach, poboczach czy przejściach dlapieszych.

Nie zapominajmy też o wzajemnym zrozumieniu i kulturze prowadzenia pojazdu. Nie jesteśmy sami na drodze. Nie bądźmy „agresywni” i ułatwiajmy innym poruszanie się po drogach

Na co warto zwrócić uwagę, by bezpiecznie dojechać do zimy?

  • Wiatr – silny podmuch wiatru może zmienić tor jazdy samochodu. W najgorszym wypadku siła wiatru może być taka, że pojazd się przewróci. Jak możemy się ustrzec? Przede wszystkim zachowajmy ostrożność podczas wyjeżdżania z terenów osłoniętych (miasto, las) w teren otwarty.

  • Liście – opadające na drogę liście stanowią zagrożenie dla kierowców. Ich warstwa naniesiona na szosę zmniejsza przyczepność pojazdu w takich miejscach. W przypadku hamowania można wpaść w poślizg. Liście mogą też zasłaniać dziury w nawierzchni drogi. Musimy być świadomi tego, że ewentualne hamowanie w takich warunkach to jak hamowanie na oblodzonej jezdni – należy więc dostosować prędkość pojazdu i ewentualny odstęp między pojazdami.

  • Deszcz – opady deszczy znacznie ograniczają widoczność na drodze. Mokra nawierzchnia również oznacza mniejszą przyczepność i dłuższą drogę hamowania. Należy zadbać o odpowiednie ogumienie pojazdu oraz sprawdzić jego stan (głębokość bieżnika i prawidłowe ciśnienie w oponach). Warto też sprawdzić, czy wycieraczki dobrze odprowadzają wodę z szyb samochodu.

  • Mgła - zmniejsza widoczność – pamiętajmy, aby nie podejmować bez zastanowienia niebezpiecznych manewrów drogowych. Dla bezpiecznego podróżowania, należy zachować większą odległość pomiędzy pojazdami, a także sprawdzić stan oświetlenia w użytkowanym pojeździe.

  • Problemy z koncentracją – ciemno, zimno i deszczowo. Jesienią możemy mieć problemy z koncentracją, także za kółkiem. Wsiadając do samochodu warto brać to pod uwagę. Zwiększmy wysiłki i starajmy się jak najbardziej skoncentrować na drodze oraz prowadzeniu pojazdu.

Każde zdarzenie drogowe, niesie ze sobą ryzyko utraty zdrowia lub życia biorących w nim udział osób. Stosując się do rad policjantów, możemy ustrzec się przed zagrożeniem.

 

Powrót na górę strony