BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE NASZA WSPÓLNA SPRAWA - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Pyrzycach

Aktualności

BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE NASZA WSPÓLNA SPRAWA

W ubiegłym tygodniu w Komendzie Powiatowej Policji w Pyrzycach z inicjatywy komendanta powiatowego podinsp. Krzysztofa Dębińskiego odbyło się spotkanie z przedstawicielami władz samorządowych, rolnikami oraz przewoźnikami firm transportowych w sprawie bezpieczeństwa drogowego w czasie transportu produktów rolnych w okresie jesiennym.

 Jak wiadomo jesień to trudny czas dla kierowców. Kierowanie samochodem nie jest łatwe gdy, dzień staje się coraz krótszy, często pada deszcz, a w nocy jest lekki mróz. Niestety, często jazdę utrudniamy sobie sami. Szczególnie w okresie jesiennym, kiedy kierujący ciągnikami wyjeżdżając z pól pozostawiają na drodze grubą warstwę błota. Podobne ślady pozostawiają również osoby, które wyjeżdżają samochodami ciężarowymi wykonują prace przy transporcie płodów rolnych.

  Pomijając fakt, iż błoto na drodze nie wygląda estetycznie, to przede wszystkim stwarza śmiertelne niebezpieczeństwo dla kierowców. Kierowcy, wyjeżdżając zza wzniesienia lub zza zakrętu mogą nie zauważyć zanieczyszczonej drogi i wpaść w poślizg. Obecnie coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę, jakie konsekwencje grożą za zanieczyszczenie drogi i starają się temu zapobiegać sprzątając po sobie. Zdarzają się jednak również oczywiście i tacy, którzy nic sobie nie robią z tego, że pozostawili po sobie zanieczyszczenia na drodze. Zapewne wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że takie zachowanie jest karalne.

  Mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców powiatu Komendant Powiatowy Policji w Pyrzycach podinsp. Krzysztof Dębiński zainicjował spotkanie, które odbyło się 6 października w siedzibie pyrzyckiej komendy. Na spotkanie przybyli przedstawiciele przewoźników firm transportowych, rolnicy oraz przedstawiciele władz samorządowych. W trakcie spotkania naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego kom. Artur Grenda przedstawił zebranym aspekty prawne zagadnień związanych z bezpieczeństwem na drodze m.in. informacje konkretnych przepisów z kodeksu wykroczeń który stanowi, że za zanieczyszczanie drogi, które może powodować niebezpieczeństwo lub stanowić utrudnienia w ruchu drogowym przewidziana jest kara grzywny do 1500 złotych, kara nagany jak i nakaz uprzątnięcia drogi. Ponadto taryfikator mandatowy przewiduje mandat karny do 200 złotych za takie wykroczenie.

  Apelujemy do wszystkich użytkowników dróg w szczególności osób prowadzących prace na polach o zadbanie o bezpieczeństwo i stan drogi po przeprowadzonych pracach.

  Kierowcom, którzy wyjeżdżając z pól, pozostawiają za sobą warstwę błota grożą mandaty bądź kary grzywny.